Najczęściej używanymi elementami do produkcji bram, balustrad oraz ogrodzeń są pręty lub profile. Pręt jest elementem pełnym wykonanym ze stali, o przekroju kwadratowym lub okręgu i występuje w rozmiarach 10, 12, 14, 16 i 20 mm. Wartość ta określa długość boku (jeśli pręt jest o przekroju kwadratowym) bądź średnicę (okrąg).
 

Profil natomiast to materiał stalowy „pusty” o przekroju kwadratowym. Tu wybór rozmiaru jest podobny jak w przypadku pręta, ale najczęściej używane są rozmiary 16, 20 i 25 mm a maksymalna dostępna długość profilu to 6m.

Pręt jest materiałem częściej stosowanym aniżeli profil, ponieważ jest tańszy i daje się łatwo kształtować. Można go więc np. skręcić, wygiąć, rozklepać, wykuć z niego inny element. Tak powstają nasze elementy zwijane np. typu „S-ki”, „C-tki”, „6-tki” itd. Odpowiednie maszyny są w stanie uformować z pręta groty. Sprawdź co jesteśmy w stanie ci zaoferować.

 

A więc czym różni się pręt od profilu poza kształtem przekroju?

Odpowiedz brzmi: ceną i wagą. Różnice w wyglądzie zewnętrznym są minimalne. Dodatkowo, pręt, jako element pełny, powinien odznaczać się większą wytrzymałością, ale jeżeli ocynkujemy profil i pręt to ich wytrzymałość będzie taka sama. Natomiast jeżeli oba elementy tylko pomalować, to dłuższą żywotnością charakteryzować się będzie pręt. Warto wspomnieć, iż profil powinno malować się metodą zanurzeniową.
 

Jakie rozmiary pręta/profilu stosuje się do żądanej wielkości grota?

Do pręta o średnicy φ10 i φ12 najczęściej używa się grotów typu małego tj. o wysokości ok. 85 mm. I tak np. są to

§  Erika

§  Helena

§  Gaja

§  Józek

§  Patrycja

§  Wiktor

§  Marian i inne.

 

Pręty φ14 i φ16 łączy się z grotami typu średniego, gdzie wysokość grota jest zazwyczaj większa niż 100 mm:

§  Viwiana

§  Adriana

§  Patrycja.
 

Z kolei profil φ20 dobrze komponuje się z Johnem średnim, Viwianą średnią, Eriką średnią, Federiką oraz z grotami zakończonymi kulką, ponieważ wszystkie te elementy posiadają tzw. pręt bazowy o podstawie φ14. Wreszcie, do profilu φ25 proponujemy grot John duży oraz grot Marcin. Możliwości jest naprawdę wiele, dlatego w razie pytań i wątpliwości, prosimy o kontakt. Znamy najnowsze trendy nie tylko na rynku polskim. Można nam zaufać!
 

Tralka (fig. po lewej) to element nadający się do montażu w balustradach i ogrodzeniach, często dodatkowo zdobiony rozetą (element ozdobny wykonany na bazie okręgu bądź elipsy). W rozety można dowolnie wkomponować różne elementy roślinne, np. liście i winogrona, kwiatki, np. róże a także liście typu czaszka, dębu, klonu, żołędzie itp. Wszystkie te wzory i proponowane rodzaje ozdób znajdziecie Panstwo w bogatej ofercie naszego sklepu.


 

Poradnik w formacie PDF - kliknij aby pobraćZapraszamy i Życzymy Udanych Zakupów!!!

Firma P.P.H.U. HALI

 

 
 

o nas

poradnik

nowości

katalogi

kontakt